Mestská knižnica Žilina je verejná mestská knižnica, ktorú ako príspevkovú organizáciu v roku 2021 zriadilo mesto Žilina pre svojich obyvateľov a návštevníkov.

Kto sme a čo robíme?

Sme kultúrna, vzdelávacia, informačná inštitúcia, ktorá vo svojich 6 pobočkách poskytuje knižnično-informačné a ďalšie služby širokej verejnosti. Knižnica totiž nie je len rad regálov s knihami. Pripravujeme pre Vás priestor na čítanie a štúdium kníh v papierovej aj elektronickej forme, na podujatia, ktoré Vám predstavia známe aj menej známe diela či autorov alebo len tak na stretávanie sa s literatúrou a jej priateľmi. Svojou činnosťou nadväzujeme na doterajšie pôsobenie Krajskej knižnice v Žiline a plánujeme sa ďalej rozvíjať. Cieľom knižnice je vytvoriť širokú ponuku aktivít tak, aby bola aj vzdelávacím, kultúrno-spoločenským centrom.

Čo u nás nájdete?

V našom knižnom fonde (cca 52 tisíc knižných jednotiek) nájdete knihy všetkých žánrov pre deti, mládež (mladší a starší školský vek, 6 – 10 rokov a 11 – 15 rokov), young adults (od 15 rokov) aj pre dospelých. Hľadáte rozprávku na dobrú noc, učebnicu, komiks alebo román či detektívku, nájdete ju u nás jednoducho podľa autora a farby žánru. Neviete meno autora alebo potrebujete poradiť s výberom knihy? Nevadí – stačí prezrieť náš online katalóg, cez ktorý si môžete knižky aj objednať alebo rezervovať, ak ju práve číta iný čitateľ alebo môžete jednoducho požiadať o pomoc pani knihovníčku. V katalógu si tiež viete jednoducho a rýchlo pozrieť aj nové knižky, ktoré pribudli do regálov.

Čo chceme, aby ste u nás #medzi_regalmi našli?

Knižný fond neustále „upratujeme“, triedime knižky, ktoré majú svoje najlepšie časy za sebou, alebo tie, ktoré už nezodpovedajú dnešným poznatkom. Nakupujeme pre Vás novinky zo všetkých žánrov krásnej literatúry a oblastí tej náučnej. Zároveň, ale neustále zaraďujeme do fondu knihy z čias minulých, ktoré sú hodnotné aj dnes, obmieňame tie rokmi ošúchané a hľadáme také, ktoré nám chýbajú. Nenájdeme naše dezideráta, teda také knihy, „po ktorých túžime“ náhodou aj u Vás?

Tešíme sa na Vás. Dovidenia v knižnici – osobne v knižnici alebo online.