Tešíme sa na stretnutie v eMKe, knižnici, kde #citanie_je_HRAcka, keď viete, #co_citat pretože #literatura_nenudi.

Mestská knižnica Žilina Vás pozýva navštíviť podujatia, ktoré pre Vás pripravujeme v mesiaci knihy:

 • V týždni od 6. do 10. marca nás opäť čaká veľa zaujímavých akcií, ktoré spolu tvoria Týždeň slovenských knižníc 2023:
 • Tentoraz sa vydáme hľadať a najmä nájsť kvalitné informácie. Kam? Predsa do knižnice – na police aj #medzi_regalmi.
 • Ak chcete zistiť ako ste na tom s Vašou mysľou, či rozoznáte klamlivý argument, manipulatívny graf alebo fotomontáž a či vidíte trollom na prsty, pozývame Vás 8. marca 2023 o 17:00 do MK Žilina. Príďte sa zabaviť na inšpiratívny kvíz o kritickom myslení s Jánom Markošom – spisovateľom a uznávaným lektorom kritického myslenia.
 • Malkáči doma aj v škôlkach už vedia, že v #Klub_u_Emky na Vlčincoch aj na ďalších pobočkách #citanie_je_HRAcka a zážitok. V marci budeme objavovať krásu ľudovej rozprávky.
  8. marca 2023 o 9:30 spolu s eMKou nazrieme pod pokrievku Divotvorného hrnčíčka, teda do rozprávky, ktorá učí čarovné slovíčka a rozprávali si ju už naše prastaré mamy. Príďte s nami variť dobrú kašu a naučiť sa, čo je dobré a čo nie.
 • Žiakov 3. a 4. ročníkov ZŠ pozveme na prechádzku #medzi_riadkami slávnych príbehov z rôznych kútov sveta. Vezmite aj Vašu triedu do tvorivej pisárskej dielne, kde si žiaci budú môcť vyskúšať, ako sa písalo kedysi a že to veru nebol med lízať písať a čítať a zistia prečo kniha leží na polici a nekotúľa sa po ulici.
 • Vyššie ročníky ZŠ (5. – 9. ročník) u nás zistia, že #Zilina_je_(divoc)ina – spolu sa pozrieme na to, ako Žilina stala mestom a v ktorom období sa najviac rozvíjala. A pozor, nebude to len taká obyčajná regionálna výchova, veď #co_sa_stalo_kedysi_a_kdesi v Žiline rozpovedia nám aj povesti. Príďte s nami postupne stavať naše mesto aj s Vašou triedou! (upozornenie pre vyučujúcich: regionálna výchova v MK Žilina bude sériou podujatí!)
 • Pre tých, ktorí čítajú vždy a všade, máme kopec príbehov v Young Adult kniho-záhrade, kde začítať sa do rôznych žánrov nezostane iba pri nápade.
 • Tvorivá eMKa (12+) – všetkých kreatívcov nad 12 rokov pozývame do jarnej tvorivej dielne eMKy. Pod vedením skúsenej dizajnérky, ktorá sa stará aj o výzdobu priestorov MK Žilina, si 15. marca 2023 o 17:00 vytvoríme veľkonočnú dekoráciu.
 • Kniha o piatej (15+) – Patríte medzi čitateľov s veľkým Č a chceli by ste sa podeliť s ďalšími o svoje tipy #co_citat? Prihláste sa do nášho čitateľského klubu, v ktorom sa pri dobrých knihách a čaji porozprávame 29. marca 2023 v obvyklom čase. Téma bude Keby som…
 • Diskusie s odborníkmi z praxe (18+) – neformálne rozhovory o dôležitých veciach – od výchovy až po kritické myslenie. Série diskusií sú určené pre návštevníkov rôzneho veku:

Každý týždeň sa uvidíme na podujatiach:

 • Čítanie s eMKou (pre deti 5+, 7+, 11+) – ponorte sa s nami do sveta fantázie a príďte si oddýchnuť na #citanie_s_eMKou. Čítame každý utorok od 15:00 do 16:00 na Vlčincoch. Vypočujete si príbehy pre deti rôzneho veku:
  • 5+ – knižky z regálu #ucim_sa_citat
  • 7+ – knižky z regálov #citam_si_sam
  • 11+ – knihy z regálov #citanie_je_IN 

Každý utorok vyberieme knihu z inej police, veď v knižnici ich máme tisíce. Od rozprávok, cez dobrodružstvo až k sci-fi  sa dostaneme a spoznáme autorov po priezvisku a mene. Čo budeme čítať sa dozviete vždy v pondelok u nás v knižnici, na webovej stránke alebo na facebooku Mestská knižnica Žilina.

 • Človeče, zabav sa! Knižnica nie je iba o knihách, každý piatok od 14:30 do 17:00 si u nás v eMKe na Vlčincoch môžete zahrať stolové hry (šach, Brainbox, Scrabble, angličtina, …). Každý posledný piatok v mesiaci (29. marca2023) budú hry organizované a k dispozícii do partie bude aj náš zamestnanec.

Tešíme sa na vás v knižnici, kde #knizky_lubime.

Špeciálny tip: Cesta zimnou krajinou dovedie Vás zo školy do knižnice:

Milí pedagógovia, žiaci, študenti, v Mestskej knižnici Žilina pre Vás pripravujeme podujatia od 1. ročníka ZŠ až po maturitu. Radi Vás privítame u nás v knižnici, či:

Nikdy nie veľmi skoro a príliš neskoro začať chodiť do knižnice. Vezmite teda svoju triedu k nám a spolu si pozrieme na to, ako to beží či letí v knižnici. Informačná výchova MK Žilina, Vám dokáže, že #literatura_nenudi.