Príďte v marci objaviť, že v eMKe sa môžete stratiť a nájsť #medzi_riadkami krásnych príbehov po celý rok.

 • Malkáči doma aj v škôlkach už vedia, že v #Klub_u_Emky na Vlčincoch aj na ďalších pobočkách #citanie_je_HRAcka a zážitok. V apríli, mesiaci, ktorý je venovaný bezpečnosti na cestách sa u nás ozve „Tu, tu, tú, …“, pretože nie iba autá a ich šoféri musia poznať dopravné značky. Spolu s EMKou budeme knižku P. Stoličného Rozprávky o dopravných značkách čítať
  8. 4. 2024 v Dennom centre na Solinkách a 10. 4. 2024 o 9:30 na Vlčincoch. Poprosíme, ak chcete s nami v Klube u eMKy čítať, prihláste sa cez online formuláre priamo na

 • Pravidlá platia rovnako na chodníku aj na ceste a vedieť, čo nám „hovoria“ značky je teda na mieste. A nielen pre škôlkarov. Začítame sa teda spolu do knižky Rozprávky o dopravných značkách.
 • Vo štvrtok 18. 4. 2024 bude v knižnici čo tu ešte nebolo – EduPlay prináša nezabudnuteľný zážitok virtuálnej reality pre deti aj dospelých – premietanie POD KUPOLOU. Predstavte si hodinu, ktorá sa neodohráva v triede na stoličke za stolom, ale v kupole planetária, kde všetko ožíva! V ponuke budú tri filmy (pre verejnosť od 14:00) – potrebné sa prihlásiť telefonicky :
  • Príbehy o prírode – v pesničkovej projekcii psík deťom porozpráva o tom, ako vzniká dúha, prečo prší, zoberie ich do lesa aj do vesmíru. Pre deti od 3 rokov.
  • Tajomstvo stromov – lienka so svetluškou deťom vysvetlia, ako stromy dýchajú, ako si ťahajú vodu, prečo padajú listy, čo je to vlastne tá fotosyntéza. Pre deti od 6 rokov.
  • Cestovanie so svetlom – Aké dôležité je svetlo? Vo filme mama dieťaťu porozpráva, akú úlohu zohralo svetlo v evolúcii človeka a aké dôležité je vo všetkých oblastiach nášho života. Pre deti od 9 rokov.
 • So žiakmi 3. – 4. ročníka ZŠ nás bude zaujímať naša povesť. Aká povesť o nás ide nás prezradí Filip a superhrdinovia.
 • Chodíš do 8. – 9. ročníka ZŠ a surfuješ na nete? Kto to kedy videl? Počul? Zdieľal? Dôveruj, ale preveruj! Zahltení informáciami, ovplyvnení influencermi, denne plávame v mori falošných správ. Aby sme sa neutopili musíme vedieť kriticky myslieť. A k tomu pomôžu knihy.
 • Pre tých, ktorí čítajú vždy a všade, máme kopec príbehov v Young Adult kniho-záhrade, kde začítať sa do rôznych žánrov nezostane iba pri nápade.
 • Tvorivá eMKa (12+) – v dielni pre kreatívcov nad 12 rokov v Mestskej knižnici budeme opäť tvoriť 17. 4. 2024 od 17:00. Pridáte sa k nám pri dekorovaní keramiky servítkovou technikou?
 • Kniha o piatej (15+) – Patríte medzi čitateľov s veľkým Č a chceli by ste sa podeliť s ďalšími o svoje tipy #co_citat? Prihláste sa do nášho čitateľského klubu, v ktorom sa pri dobrých knihách a čaji porozprávame pretože 24. 4. 2024 budeme čítať S hlavou v oblakoch. 
 • Koncerty #medzi_regalmi – Vlčince ožívajú, príďte do MK Žilina a vypočujte si hudobné telesá i začínajúce kapely opäť aj v novom roku. 10. 4. 2024 v MK Žilina o 18:00 zaspieva Katarína Koščová a Daniel Špiner.
 • Diskusie s odborníkmi z praxe (18+) – neformálne rozhovory o dôležitých veciach – od výchovy až po kritické myslenie. Série diskusií sú určené pre návštevníkov rôzneho veku:
 • Človeče, zabav sa! Knižnica nie je iba o knihách, každý piatok od 14:30 do 17:00 si u nás v eMKe na Vlčincoch môžete zahrať stolové hry (šach, Brainbox, Scrabble, angličtina, …). Každý posledný piatok v mesiaci budú hry organizované a k dispozícii do partie bude aj náš zamestnanec.
 • Tvorivé dielne pre deti s Natáliou – si tvorivý tvor a máš máš 5 rokov? Každý piatok od 14:30 v eMKe na Vlčincoch môžete tvoriť. Vždy niečo iné a krásne. Príď a #vytvor_si_vytvor #medzi_regalmi.

Tešíme sa na vás v knižnici, kde #knizky_lubime.

Milí pedagógovia, žiaci, študenti, v Mestskej knižnici Žilina pre Vás aj v školskom roku 2023/24 pripravujeme podujatia od 1. ročníka MŠ až po maturitu. Radi Vaše triedy privítame u nás v knižnici, hoci:

Nikdy nie veľmi skoro a príliš neskoro začať chodiť do knižnice. Vezmite teda svoju triedu k nám a spolu si pozrieme na to, ako to beží či letí v knižnici. Informačná výchova MK Žilina, Vám dokáže, že #literatura_nenudi.