SmartLab alebo inteligentné laboratórium, je priestor so zostavou technologického vybavenia určenou pre zážitkové vzdelávanie a poskytovanie nových služieb v knižnici.
Od roku 2025 môžete takéto laboratórium využívať aj v Mestskej knižnici Žilina. Projekt je realizovaný v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR ako priamo riadenej organizácii MŠVVaM SR v rámci implementácie opatrenia Podporovanie rozvoja inteligentných laboratórií v knižniciach Akčného plánu Národnej stratégie výskumu, vývoja a inovácií 2030.“
Čo v SmartLabe nájdete?
- Moderné výrobné technológie (produkčná časť SmartLabu):
- 3D tlačiareň (tlač drobných predmetov, súčiastok podľa vlastných návrhov a 3D modelov),
- rezací plotter, sublimačná tlačiareň, termolis (tvorba polepov na predmety, tričká),
- či pyrografické stanice (určené na vypaľovanie do dreva), ktoré knižnica využíva na zážitkové vzdelávanie, ale zároveň ich sprístupňuje aj širokej verejnosti na realizáciu vlastných projektov, výrobu prototypov, personalizovaných darčekov, propagačných predmetov či dokonca vytváranie umeleckých diel.
- Vzdelávacie aktivity pre žiakov ZŠ a študentov SŠ, ale aj pre širokú verejnosť (vzdelávacia časť SmartLabu):
Interaktívne workshopy a kurzy s využitím výrobných technológií i IT prostriedkov podporujú rozvoj kritického myslenia, kreativity a riešenia problémov u detí aj dospelých. Účastníci môžu získať praktické zručnosti a teoretické poznatky z oblasti robotiky, programovania, umelej inteligencie, 3D modelovania a digitálnej výroby. Navyše, vzdelávacie aktivity v SmartLabe prispievajú k inklúzii a sociálnej súdržnosti, pretože poskytujú prístup k moderným technológiám aj tým, ktorí by inak túto možnosť nemali. Výsledkom je zlepšenie digitálnej a technologickej gramotnosti a príprava na budúce povolania, ktoré budú vyžadovať pokročilé technické zručnosti.
Čo je cieľom SmartLabu?
Objavuj / Vytváraj / Uč sa / a Rozvíjaj
Cieľom SmartLabu je zvyšovanie záujmu o vedu, výskum, inovácie a technológie prostredníctvom realizácie zážitkového vzdelávania pre verejnosť, najmä pre deti a mládež. Realizácia hravých kurzov v knižnici sa môže prejaviť nielen vo väčšom počte študentov vyberajúcich si STEM odbory (veda, technika, inžinierstvo a matematika resp. STEAM – zahŕňajúci aj Art – umenie), ale aj vo zvýšení digitálnej gramotnosti širokej verejnosti.
Prečo technológie do knižnice?
Knižnice (50 knižníc na Slovensku) sú vďaka ich otvorenosti, podpore vzdelávania a komunít či filozofii zdieľania vecí ideálnym miestom pre kreatívne dielne, akou je aj SmartLab. Takéto dielne cez možnosť využívania technológií a nástrojov verejnosťou podporujú zdieľanú a zelenú ekonomiku. Zriadenie SmartLabu v knižnici zvyšuje záujem aj o knižničné služby a pomáha prepojiť tradičné čitateľské aktivity s modernými technológiami a vedeckými poznatkami.
Kto a ako môže technológie SmartLabu využívať?
Cieľové skupiny SmartLabov:
- deti a mládež – žiaci základných a stredných škôl, u ktorých je dôležité popularizovať vedu, výskum a inovácie, podporovať ich kreativitu a digitálne zručnosti a zároveň im dávať priestor na sebarealizáciu a tvorbu vlastných projektov,
- študenti, dizajnéri, umelci, nadšenci či začínajúci podnikatelia, ktorí ich môžu využiť na tvorbu prototypov či produktov pre svoje projekty,
- široká verejnosť – ktokoľvek, kto chce rozvíjať svoju kreativitu, zhmotňovať svoje nápady či naučiť sa novým zručnostiam.
Využitie technológií sa viaže len na spoluprácu s knihovníkom. Technológie nie je možné obsluhovať samostatne návštevníkmi knižnice.
Koľko stojí využitie technológií v SmartLabe?
Využitie jednotlivých výrobných technológií resp. účasť na kreatívnych workshopoch sú spoplatnené podľa aktuálneho cenníka SmartLab v MK Žilina.
Ďalšie informácie o SmartLaboch sú uvedené na stránke smartlab.cvtisr.sk