Vážení pedagógovia, milí študenti,

stredná škola nie je iba o maturite ale aj o ceste, ako sa ku skúške dospelosti dostať  a v knižnici spolu môžeme zistiť, že #literatura_nenudi a môže byť na tejto ceste výborným smerovníkom. Prvá značka – prikázaný smer ale bude informačná výchova, ktorá nás zorientuje v knižnici, v žánroch aj na poslednej polici. Osvojíme si pojmy ako entropia, informačný šum alebo relevantné a pertinentné informácie a najmä ich zdroje. Ďalšie podujatia môžu byť venované širokému spektru tém od prehľadových (žánre v literatúre) cez analytické sondy literárnych diel až po čitateľské výzvy.

Ponúkame Vám (dĺžka podujatia cca 45 – 90 minút):

  • #klasika_v_novom_triku (dobrovoľná maturita)

Poďte sa porozprávať o literárnych témach, ktoré majú maturanti v malíčku. Stretnutia s literatúrou aj pre záujemcov mimo maturitných ročníkov.

  • #celebrity_v_literature (aj spisovatelia boli ľudia a žili)

Pozrieme sa na literatúru z pohľadu žien a mužov, Slovensko vs.  svet. Vieme, koho čítame? „Volám sa ale píšem ako…“ Spoznáme spisovateľov aj bez ich pseudonymov?

  • Ako sa z Jazika stal jazyk (prehľad vývoja gramatiky cez knihy)

Jazyk sa vyvíja neustále, ale jeho história je rovnako zaujímavá, ak si ju ukážeme na konkrétnych príkladoch literárnych diel. Začítame sa do bernolákovčiny v Zelinkárovi, či eposoch G. Hollého, do štúrovčiny zdludevítujeme hoc i moderné príbehy čarodejníckych ság. Nezabudneme si zopakovať, ako správne Vykať.

  • #kniha_o_piatej (čitateľský klub na pozvánku)

Patríte medzi čitateľov s veľkým Č a chceli by ste sa podeliť s ďalšími o svoje tipy?

  • #ked_meno_z_knihy_ozije (besedy s autormi kníh)

Porozprávame sa priamo s autormi kníh, o čom je písanie, ako a prečo píšu.

Tešíme sa na Vás a Vašu triedu.