Vážení pedagógovia,

motivovať žiakov 2. stupňa (vek 11+) k čítaniu nie je jednoduché a také odporúčanie #co_citat, im môžu „uľahčiť“ aj život pred tabuľou. Spolu môžeme aj tínedžerom ukázať, že #citanie_je_IN a aj vďaka nemu môžu zahviezdiť na hodine dejepisu, občianskej alebo cudzieho jazyka. Na podujatiach v eMKe spolu objavíme, že plávať v mori informácií nás iba Google nenaučí – povinný tréning na suchu bude informačná výchova, ktorá nám prezradí, ako to u nás beží a že čítať sa dá aj #medzi_riadkami.

Knihy s príbehmi pre žiakov 5. – 9. ročníka ZŠ nájdete v regáloch s označením #citanie_je_IN. Možno Vás oslovia aj naše odporúčania #co_citat. Čo sme stihli prečítať v šk. roku 2022/2023 si môžete pozrieť TU.

Tematické podujatia pre školský rok 2023/2024 (dĺžka podujatia cca 45 – 90 minút)*:

VSTUP na podujatie:

  • žiak s platným čitateľským preukazom – ZADARMO
  • žiak, ktorý nemá platnú registráciu v MK Žilina – 1 € / tematické podujatie

Každý mesiac si pre Vás pripravíme niečo nové, alebo v novom triku oblečenú klasiku.

September
Malý princ
(Antoine de Saint Exupéry)
Malá knižka plná veľkých myšlienok, ktorú znova a znova čítajú deti aj dospelí. Začítajte sa do rôznych vydaní knihy Antoina de Saint-Exupéryho z celého sveta. Niekedy to bude dávať zmysel iba odzadu inokedy zasa zhora dolu.
Podujatie určené pre 5. – 9. ročník

Október
Jedna pani povedala… 

Keď zješ šmolkovskú zmrzlinu, omodrieš! Potvrdili to vedci z Univerzity tatka Šmolka! Tak ako? Budete tomu veriť? V knižnici si posvietime na stále viac aktuálnu tému hoaxov šíriacich sa medzi nami.
Podujatie určené pre 7. – 9. ročník

November
#medzi_riadkami okolo sveta alebo geografia trochu inak

Rozprávky, báje a mýty z rôznych krajín prezradia veľa o tej-ktorej časti sveta. Spolu sa vyberieme na výlet prstom po mape i #medzi_riadkami a na chvíľu budeme turistickými sprievodcami. Poď s nami nájsť v knihách, čo treba vidieť a vedieť o Indii, Mexiku alebo Iráne či Timbuktu.
Podujatie určené pre 5. – 9. ročník

December
Stratení v rozprávke (dotvor si príbeh)

A žili šťastne až na veky…. Alebo? Keby Popoluška nestratila črievičku a macocha by mala rada Snehulienku, čo by sa zmenilo? Fantázii sa medze nekladú, a tak spolu vymyslíme trochu iný príbeh.
Podujatie určené pre 5. – 6. ročník

Január
„Zabi to“ argumentom, ale bez krvi

Moderovaná diskusia a hľadanie odpovedí na zaujímavé otázky. Zorientujeme sa v časti náučnej literatúry a #ucenie_bez_pouciek nám pomôže podporiť náš argument v slovnom súboji.
Podujatie určené pre 7. – 8. ročník

Február
Slovenskí jazik dla Štúra

Alebo za všetko nemôže Ludevít. On chcel písať jako počuješ i bez ipsilónu, lebo u neho Slovenčina neznala žjadňjeho tvrdého „y“. Príďťe si viskúšať, ako sa písalo za čias Štúrovcov alebo pred ňimi a po ňich. Nebude to celkom iní jazik? Budeme si rozumjeť?
Podujatie určené pre 5. – 9. ročník

Marec
„Klikal som a čítal som“
Vieš odhaliť hoax, falošné správy a dezinformácie šíriace sa internetom? Pozrieme sa ako na to, aby ťa špekulanti neobalamutili nejakou rozprávkou!
Podujatie určené pre 5. – 7. ročník

Apríl
Kto to kedy videl? Počul? Zdieľal?

Dôveruj, ale preveruj! Zahltení informáciami, ovplyvnení influencermi, denne plávame v mori falošných správ. Aby sme sa neutopili musíme vedieť kriticky myslieť. A k tomu pomôžu knihy.
Podujatie určené pre 8. – 9. ročník

Máj
Londýn – Všetko, čo chceš vedieť

Hello, London! Predstavme si metropolu Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska tak ako ju rodičia nikdy nespoznajú. Objavíme zaujímavosti o ľuďoch, miestach, dejinách a kultúre veľkomesta. Vieš napríklad, ako chutí úhor v aspiku? Prezradíme Ti, čo pravý návštevník Londýna musí vedieť.
Podujatie určené pre 5. – 6. ročník

Jún
Dva roky prázdnin – ako diela Julesa Verna predpovedali budúcnosť
Ako sa ku nám domov dostalo sci-fi alebo vynálezy, čo si spisovateľ pred mnohými rokmi iba predstavoval, sú dnes bežnou realitou. Možno sa naplnia aj jeho ďalšie fantázie o ceste do stredu Zeme, dvadsaťtisíc míľ pod hladinu mora alebo do tajomného hradu v Karpatoch. Budú skutočné aj tie 2 roky prázdnin?
Podujatie určené pre 7.  – 8. ročník

* Zmena programu vyhradená.

Stále podujatia (dĺžka podujatia cca 45 – 90 minút):

Naše mesto spoznáme cez povesti o ňom a zistíme, že niekedy to bol naozaj horor. Prezradia nám, kedy zhorela polovica mesta, či aké ľahké bolo vďaka klebetám odsúdiť ženy ako bosorky. Zistíme, kde bývali remeselníci, o ktorých aj v Prešporku chyrovali alebo ktorej časti mesta sa počestní obyvatelia oblúkom vyhýbali. Prstom po mape sa prejdeme ulicami mesta a budeme hádať, kto boli tí, po ktorých nesú mená.

  • #literatura_nenudi (odporúčania #co_citat na aj pod lavicou, v škole aj po nej)

Kto sa knihy ani v období puberty nebojí, obstojí aj v školskom súboji. Porozprávať sa môžeme na rôzne literárne témy (bájky, rozprávky, povesti, mýty a legendy).

  • Literárna pátračka (návod, ako sa nestratiť #medzi_regalmi)

Pozývame knihomoľov i neknihomoľov, aby vypátrali heslo skryté u nás, v knižnici.

  • Harry Potter kvíz (výzva pre literárnych fajnšmekrov)

Nezáleží na tom, či ste prepadli Harry Potter mánii. Načítané knižky alebo napozerané filmy budú síce výhodou, no zďaleka nezaručia víťazstvo! Obrázky, výroky, čary aj šifry. Prejdete labyrintom týchto úloh? Vyhráva ten, kto sa prvý zbaví zlatých striel! Prihláste sa na kvíz.

  • #ked_meno_z_knihy_ozije (besedy s autormi kníh)

Na vlastné oči a uši sa presvedčíme, že za každou knihou stojí človek. Spoznáme tých, ktorí tvoria naše obľúbené príbehy a získame odpoveď na otázku „čo tým chcel básnik asi povedať…“

"2022-04-07_Neobycajny_influencer_1"

  • #ucenie_bez_pouciek (projektové hodiny v knižnici)

Naučíme sa orientovať #medzi_regalmi a hľadať kvalitné zdroje informácií. V oddelení náučnej literatúry máme zaujímavé knihy zo všetkých oblastí poznania – vhodné pre čitateľa 11+, ktoré môžu pomôcť pri tvorbe projektov na rôzne témy v knižnici. Dokonca v cudzích jazykoch.

Pri projektovom vyučovaní pripravíme literatúru na vopred dohodnutú tému z náučnej literatúry pre deti a mládež – regály voláme aj #Ucenie_bez_pouciek“ a sú jediné, v ktorých v eMKe hľadáme knihy podľa témy a nie podľa autora. Žiaci si následne s pomocou tejto literatúry vypracúvajú prinesený projekt. Pri tvorbe projektov ide najmä o vyhľadanie informácií na zadanú tému (najprv s pomocou a neskôr už samostatne) a rozvoj zručností práce s knihou. Žiaci sa s pomocou knihovníka naučia, ako si zapísať knihu, z ktorej informáciu získali, aby sa k nej mohli neskôr opäť vrátiť. Nenásilnou cestou sa naučíme aj „citovať“ myšlienky niekoho iného a priznať, kto nás inšpiroval alebo poučil. A pri ďalšom projekte už budeme vedieť, že skrátiť hľadanie môžeme napríklad aj tým, že najprv nakukneme do obsahu, indexu, registra či zoznamu príloh…

Stačí si zvoliť tému, objednať sa a prísť s Vašou triedou.

Tešíme sa na Vás a Vaše triedy u nás v eMKe.