Milí pedagógovia,

príďte so svojimi malkáčmi do knižnice. eMKa nám najprv na informačnej výchove prezradí, ako to u nás beží, letí či fičí a čo a ako sa číta, niekedy aj #medzi_riadkami alebo obrázkami.

Postupne s eMKou zistíme, že #citanie_je_HRAcka a čítať knižky je zážitok. Ako sa nám darilo minulý školský rok, si môžete pozrieť TU.

Aj tento školský rok 2023/24 si každý mesiac vyberieme iný krásny príbeh, ktorý nás zabaví aj poučí*:

VSTUP na podujatie:

  • dieťa s platným čitateľským preukazom – ZADARMO
  • dieťa, ktoré nemá platnú registráciu v MK Žilina – 1 € / tematické podujatie

September
O Guľkovi Bombuľkovi
(M. Ďuríčková)
Aj malé klbko vlny môže byť výborným kamarátom. Spolu s Guľkom sa zoznámime s obyvateľmi dvora a zažijeme veľa dobrodružstiev.

Október
Smetiarske rozprávky
(Z. Pospíšilová)
Vynášať odpad je za trest? Ani náhodou. Len treba vedieť, čo kam patrí a čo môžeme aj po vyhodení „využiť“ inak. Rozprávka nám napovie, ako recyklovať a triediť smeti tak, aby sa aj kontajnery mohli usmievať a aby páni smetiari mali viac času kývať deťom.

November
O nenásytnej húseničke
 (E. Carle)
O tom, čo brušku pomáha a čo mu škodí, poučí nás malá húsenica, čo zmení sa na krásneho motýľa. Ako sa tá zmena stane? Posvietime si my na ne.

December
O malých a veľkých vianočných darčekoch
(J. Coulmann)
Vďaka krásnemu príbehu o kamarátoch z lesa sa porozprávame o tom, že nie je dôležité koľko a aké veľké darčeky nájdeme pod stromčekom. Veď to, že nás má niekto rád a môže nám to povedať tromfne akýkoľvek dar.

Január
Koník Majstra Machuľku
(R. Moric)
Ako vzniká knižka? Kto nám krásne knižky píše a kto k nim maľuje obrázky? Poďte s nami na výlet do sveta fantázie. So štetcom a paletou z nás budú ilustrátori a „namaľujeme“ rozprávku.

Február
O psíčkovi a mačičke
(J. Čapek)
Pes a mačka v jednom domčeku? To nemusí byť len veľká naháňačka, ale aj kopec zábavy, keď sa psík a mačička „hrajú“ na veľkých dospelákov. Naučia sa, ako urobiť poriadok alebo upiecť tortu. Povieme si, že aj keď sa nám niečo nepodarí hneď, netreba sa vzdať ale poučiť sa a skúsiť to znova.

Marec
Rozprávky P. Dobšinského neboli iba strašné, aj keď niekedy sa môžeme trocha báť

A čo keby sme si rozprávku porozprávali tak, ako ju rozprávali našim starkým ich staré mamy a tatovia? Budeme si vymýšľať a tvoriť od začiatku až po veselý zvonec, čo odzvoní rozprávke koniec…

Apríl
Rozprávky o dopravných značkách (P. Stoličný)
Pravidlá platia rovnako na chodníku aj na ceste a vedieť, čo nám „hovoria“ značky je teda na mieste. Po ktorej strane chodníka treba kráčať, kto má prednosť tam, kde sa stretávajú cesty a prečo mať po ruke reflexné vesty, aj keď sa v aute vezieme? Niekoľko pravidiel o tom, ako bezpečne „cestovať“ po cestách i necestách si povieme.

Máj
Emka a lesné zvieratká
(D. Nováková)
Spolu s Emkou sa prejdeme po lese a budeme spoznávať jeho obyvateľov podľa zvukov alebo stôp. Zistíme, ako sa máme správať a ktorým zvieratkám sa treba radšej vyhnúť, lebo by sa nepotešili našej návšteve.

Jún
Čo sa deje v mravenisku (P. Bartíková)
V mravenisku to žije, čo sa tam ale deje? Ako vlastne žijú malé mravčeky a čo dokážu si deti vyskúšajú na vlastné ruky a nohy.

* Zmena programu vyhradená
* Knižka zvolená podľa veku detí – malkáči, predškoláci
materske_skoly_2023-24_promo"
V knižnici, kde #knizky_lubime, sa tešíme na malkáčov aj veľkáčov zo škôlok. Objavia u nás veľa krásnych kníh a ešte viac príbehov v nich, ale najmä zistia, že #citanie_je_HRAcka a zážitok.