Milí pedagógovia,

príďte so svojimi malkáčmi do knižnice. eMKa nám najprv na informačnej výchove prezradí, ako to u nás beží, letí či fičí a čo a ako sa číta, niekedy aj #medzi_riadkami alebo obrázkami.

Postupne s eMKou zistíme, že #citanie_je_HRAcka a čítať knižky je zážitok. Ako sa nám darilo minulý školský rok, si môžete pozrieť TU.

Aj tento školský rok 2023/24 si každý mesiac vyberieme iný krásny príbeh, ktorý nás zabaví aj poučí*:

VSTUP na podujatie:

  • dieťa s platným čitateľským preukazom – ZADARMO
  • dieťa, ktoré nemá platnú registráciu v MK Žilina – 1 € / tematické podujatie

September
O Guľkovi Bombuľkovi
(M. Ďuríčková)
Aj malé klbko vlny môže byť výborným kamarátom. Spolu s Guľkom sa zoznámime s obyvateľmi dvora a zažijeme veľa dobrodružstiev.

Október
Smetiarske rozprávky
(Z. Pospíšilová)
Vynášať odpad je za trest? Ani náhodou. Len treba vedieť, čo kam patrí a čo môžeme aj po vyhodení „využiť“ inak. Rozprávka nám napovie, ako recyklovať a triediť smeti tak, aby sa aj kontajnery mohli usmievať a aby páni smetiari mali viac času kývať deťom.

November
Nenásytná húsenica
(E. Carle) / Zelená húsenička (J. Murcínová) **
O tom, čo brušku pomáha a čo mu škodí, poučia nás dve malé húsenice, čo zmenia sa na krásnych motýľov. Ako sa tá zmena stane? Posvietime si my na ne.

December
Najkrajší dar na svete
(M. Sperrin)
Vďaka krásnemu príbehu o kamarátoch z lesa sa porozprávame o tom, že nie je dôležité koľko a aké veľké darčeky nájdeme pod stromčekom. Veď to, že nás má niekto rád a môže nám to povedať tromfne akýkoľvek dar.

Január
O Pampúšikovi
(M. Ďuríčková)

Február
O psíčkovi a mačičke
(K. Čapek)
Pes a mačka v jednom domčeku? To nemusí byť len veľká naháňačka, ale aj kopec zábavy, keď sa psík a mačička „hrajú“ na veľkých dospelákov. Naučia sa, ako urobiť poriadok alebo upiecť tortu. Povieme si, že aj keď sa nám niečo nepodarí hneď, netreba sa vzdať ale poučiť sa a skúsiť to znova.

Marec
Rozprávky P. Dobšinského neboli iba strašné
… kedysi pri ich počúvaní boli aj smiechy hlasné (a môžu byť počuť zas, nechajte to na nás)

A čo keby sme si rozprávku porozprávali tak, ako ju rozprávali našim starkým ich staré mamy a tatovia? Budeme si vymýšľať a tvoriť od začiatku až po veselý zvonec, čo odzvoní rozprávke koniec…

Apríl
Policajné rozprávky
(Z. Pospíšilová) / Rozprávky o dopravných značkách (P. Stoličný) **
O tom, že uniformy sa netreba báť, že policajná čiapka a auto sú čarovné, keď pomáhajú chrániť nás si povieme vďaka rozprávkam. Čo je to ZLOčin a ako bojovať proti tým, čo nerobia dobré veci. Koho volať na pomoc?
Pravidlá platia rovnako na chodníku aj na ceste a vedieť, čo nám „hovoria“ značky je teda na mieste. Po ktorej strane chodníka treba kráčať, kto má prednosť tam, kde sa stretávajú cesty a prečo mať po ruke reflexné vesty, aj keď sa v aute vezieme? Niekoľko pravidiel o tom, ako bezpečne „cestovať“ po cestách i necestách si povieme.

Máj
Emka a lesné zvieratká
(D. Nováková) / Víla Jazmínka a škriatok Vendelín : Ako spolu zachránili les (Z. Csontosová) **
Spolu s Emkou sa prejdeme po lese a budeme spoznávať jeho obyvateľov podľa zvukov alebo stôp. Zistíme, ako sa máme správať a ktorým zvieratkám sa treba radšej vyhnúť, lebo by sa nepotešili našej návšteve.

Jún
Herbárik – príbehy lúčnych kvietkov (D. Hlavatá)
Príbehy z lúky plnej kvetov naučia deti poznávať, čo rastie okolo nás. Ukážeme si, ako vyzerá herbár, kniha o rastlinách. Ovoniame kvety živé aj sušené a na čo sú dobré si povieme. Chytíme sa teda za ruky a ide sa…

* Zmena programu vyhradená
* Knižka zvolená podľa veku detí – malkáči, predškoláci
materske_skoly_2023-24_promo"
V knižnici, kde #knizky_lubime, sa tešíme na malkáčov aj veľkáčov zo škôlok. Objavia u nás veľa krásnych kníh a ešte viac príbehov v nich, ale najmä zistia, že #citanie_je_HRAcka a zážitok.