Vážení pedagógovia,

#co_citat v prvom a ďalších ročníkoch základnej školy je dôležitá téma, pretože to, čo nám dajú prvé hodiny čítania, si so sebou nesieme celý život. Pomôžte svojim žiakom získať kladný vzťah k čítaniu a spolu im v eMKe ukážeme, že #citanie_je_HRAcka. Objavíme obrovské more informácií a naučíme sa v ňom plávať. Tréning na suchu bude prvá informačná výchova, ktorá nám prezradí, ako to u nás beží, letí či fičí a čo a ako sa číta, niekedy aj #medzi_riadkami.

Knižky vhodné pre žiakov 1. – 4. ročníka nájdete v regáloch s označením #ucim_sa_citat #citam_si_sam. Možno Vás oslovia aj naše odporúčania #co_citat.
Čo sme spolu stihli prečítať v šk. roku 2022/2023 si môžete pozrieť TU.

Tematické podujatia pre školský rok 2023/2024 (dĺžka podujatia cca 45 – 60 minút)*:

VSTUP na podujatie:

  • dieťa s platným čitateľským preukazom – ZADARMO
  • dieťa, ktoré nemá platnú registráciu v MK Žilina – 1 € / tematické podujatie

September
Malý princ (A. de Saint Exupéry)
„Prosím, nakresli mi ovečku“ pozná asi každý, ale viete, že rozprávku, ktorú Antoine De Saint Exupéry napísal pre malé aj veľké deti si môžete prečítať aj odzadu? Príďte si pozrieť rôzne vydania tejto knižky z celého sveta.
Podujatie určené pre 3.  – 4. ročník

Október
Červík Šikana

Môže ublížiť každému z nás, ak nebudeme vedieť ako sa proti nemu brániť.
Podujatie určené pre 1. – 2. ročník

November
Roald DAHL – nie je spisovateľ ako spisovateľ 

Kto nám tie knihy vymýšľa a píše? Spisovateľ, čo píše knihy pre deti, robí aj iné veľké činy. Pozrime sa na príbeh, toho, kto stojí za knihou alebo #ked_meno_z_knihy_ozije.
Podujatie určené pre 3.  – 4. ročník

December
Rozprávky pod stromček
 (Z. Malinský)
Vianočné príbehy, ktoré pobavia, ale aj trochu poučia o dôležitých veciach pri vôni ihličia. O čom sú vlastne Vianoce?
Podujatie určené pre 1. – 2. ročník

Január 
Detektívka
Príď sa aj ty stať detektívom a vyriešiť záhadu v knižnici. Najznámejší detektívi z pera slávnych spisovateľov ti pomôžu zorientovať sa v angličtine aj na mieste činu. Podujatie predstaví detektívku ako žáner na čítanie pre radosť.
Podujatie určené pre 3.  – 4. ročník

Február
Na krídlach príbehov
(R. Bonilla)
O tom, prečo je krásne a dobré čítať – #citam_si_sam, čítam si rád, veď knižka je dobrý kamarát. Vezme ma na výlet okolo sveta, ba aj v čase a pekne domov do perín vrátim sa zase.
Podujatie určené pre 1. – 2. ročník

Marec
Ľudové rozprávky
(P. E. Dobšinský)
Prečo, komu, kedy a ako kedysi rozprávnice rozprávky rozprávali a odkiaľ ich vlastne brali? Vedeli ich mnoho, keď zabudli nejakú, nebola ich hlava z toho. V ďalšej pridali či ubrali pár hláv drakovi, aby trošku pomohli Popolvárovi. Každá bola teda iná a nebola to ničia vina. Hlavne, že nás naučili, že dobrí nad zlými vždy zvíťazia.
Podujatie určené pre 1. – 4. ročník

Apríl
Filipova povesť
Nie je povesť ako povesť. Má Filip povedať pravdu alebo klamať a odolá pokušeniu podvádzať? Podarí sa Filipovi vytvoriť o sebe dobrú povesť medzi svojimi spolužiakmi?
Podujatie určené pre 3. – 4. ročník

Máj
Pavúčik Zlatúšik
(D. Amftová)
Pobalení na dovolenku? Náš pavúčik Zlatúšik sa už nevie dočkať! Čo všetko zažije si nielen povieme, ale aj ukážeme. Aktivít bude neúrekom.
Podujatie určené pre 1. – 2. ročník

Jún
Príbehy géniov, ktorí sa nevzdali
Aj oni a ony boli malí a malé, ale dokázali veľké veci. Jeden letel na Mesiac, ďalšia nám dala chemických prvkov viac. Ako sa všetko stalo? Pozrieme sa na zaujímavosti zo života slávnych a zistíme, čo je to životopis.
Podujatie určené pre 3. – 4. ročník

* Zmena programu vyhradená.

Stále podujatia (dĺžka podujatia cca 45 minút):

  • #citanie_je_HRAcka (odporúčania #co_citat na aj pod lavicou, v škole aj po nej)

Radi s Vami otvoríme knižky pre čitateľov, ktorí možno ešte zápasia s písmenkami. Začítame sa a zistíme, že #literatura_nenudi. Kedykoľvek s malými aj väčšími nazrieme do bájok, rozprávok, či povestí a mýtov a vôbec sa nebudeme nudiť pri tom.

  • #ked_meno_z_knihy_ozije (besedy s autormi kníh)

Spoznáme tých, ktorí tvoria naše obľúbené príbehy a získame odpovede na naše zvedavé otázky. Na hodine literatúry už budeme vedieť presne „čo tým chcel básnik asi povedať…“

  • #ucenie_bez_pouciek (projektové hodiny v knižnici)

V oddelení náučnej literatúry máme zaujímavé knihy zo všetkých oblastí poznania – vhodné pre detského čitateľa, ktoré môžu pomôcť pri tvorbe projektov na rôzne témy v knižnici. Stačí si zvoliť tému, objednať sa a prísť s Vašou triedou.

Pri projektovom vyučovaní pripravíme literatúru na vopred dohodnutú tému z náučnej literatúry pre deti a mládež – regály voláme aj #Ucenie_bez_pouciek“ a sú jediné, v ktorých v eMKe hľadáme knihy podľa témy a nie autora. Žiaci si následne vypracúvajú prinesený projekt s pomocou tejto literatúry. Pri tvorbe projektov ide najmä o vyhľadanie informácií na zadanú tému (najprv s pomocou a neskôr už samostatne) a rozvoj zručností práce s knihou. Žiaci sa s pomocou knihovníka naučia, ako si zapísať knihu, z ktorej informáciu získali, aby sa k nej mohli neskôr opäť vrátiť. Nenásilnou cestou sa naučíme aj „citovať“ myšlienky niekoho iného a priznať, kto nás inšpiroval alebo poučil. A pri ďalšom projekte už budeme vedieť, že skrátiť hľadanie môžeme napríklad aj tým, že najprv nakukneme do obsahu, indexu, registra či zoznamu príloh…

"projektove_hodiny"

Tešíme sa na Vás a Vaše triedy u nás v eMKe.