Vážení pedagógovia,

motivovať žiakov 2. stupňa (starší školský vek) k čítaniu nie je jednoduché a také odporúčanie #co_citat, aby sa im „uľahčil“ aj život pred tabuľou sa naozaj hodí. Spolu môžeme aj tínedžerom  ukázať, že #citanie_je_IN a aj vďaka nemu môžu zahviezdiť pred tabuľou na hodine dejepisu, občianskej alebo cudzieho jazyka. Na podujatiach v eMKe spolu objavíme, že plávať v mori informácií nás nenaučí iba Google – povinný tréning na suchu bude informačná výchova, ktorá nám prezradí, ako to u nás beží a že čítať sa dá aj #medzi_riadkami.

Ponúkame Vám (dĺžka podujatia cca 45 – 90 minút):

  • #Zilina_je_(divoc)ina (regionálna výchova, prihlasovanie na podujatie od 09/2022)

Svoje mesto spoznáme cez povesti o ňom a zistíme, že niekedy to bol naozaj horor. Prezradia nám, kedy zhorela polovica mesta, či aké ľahké bolo vďaka klebetám odsúdiť ženy ako bosorky. Zistíme, kde bývali remeselníci, o ktorých aj v Prešporku chyrovali alebo ktorej časti mesta sa počestní obyvatelia vyhýbali oblúkom. Prstom po mape sa prejdeme ulicami mesta a budeme hádať, kto boli tí, po ktorých nesú mená.

  • #citanie_je_IN (odporúčania #co_citat na aj pod lavicou, v škole aj po nej)

Kto sa knihy nebojí, obstojí aj v školskom súboji. #literatura_nenudi ani v období puberty – možno Vaši žiaci objavia zaujímavé knižné série moderné (Život Adama, X-roční) i tie z čias minulých. Každý mesiac to bude iná zaujímavá kniha alebo literárna téma (rozprávky, povesti, mýty a legendy).

  • #keby_som_bol_… (knižné série, ktoré pomôžu aj pred tabuľou)

Vďaka príbehom z dobrodružnej a historickej literatúry sa zorientujeme a objavíme zaujímavosti z histórie, geografie a ďalších oblastí, ktoré môžu žiaci použiť aj na vyučovaní. Začítame sa do Hrôzostrašnej histórie,  príbehov detektívov v čase, mýtov a legiend slovanských i z opačnej strany sveta. Pozrieme sa, ako vyrastali a stali sa osobnosťami – dobrodruhovia, rebelky, vynálezcovia, spisovatelia …

  • Harry Potter kvíz (výzva pre literárnych fajnšmekrov)

Nezáleží na tom, či ste prepadli Harry Potter mánii. Načítané knižky alebo napozerané filmy budú síce výhodou, no zďaleka nezaručia víťazstvo! Obrázky, výroky, čary aj šifry. Prejdete labyrintom týchto úloh? Vyhráva ten, kto sa prvý zbaví zlatých striel! Prihláste s na kvíz.

  • #ked_meno_z_knihy_ozije (besedy s autormi kníh)

Na vlastné oči a uši sa presvedčíme, že za každou knihou stojí človek. Spoznáme tých, ktorí tvoria naše obľúbené príbehy a získame odpoveď na otázku „čo tým chcel básnik asi povedať…“

  • #ucenie_bez_pouciek (projektové hodiny v knižnici)

Naučíme sa orientovať a hľadať kvalitné zdroje informácií. V oddelení náučnej literatúry máme zaujímavé knihy zo všetkých oblastí poznania – vhodné pre čitateľa staršieho školského veku, ktoré môžu pomôcť pri tvorbe projektov na rôzne témy v knižnici. Dokonca v cudzích jazykoch.  Stačí si zvoliť tému, objednať sa a prísť s Vašou triedou.

Tešíme sa na Vás a Vaše triedy u nás v eMKe.