Vážení pedagógovia,

motivovať žiakov 2. stupňa (vek 11+) k čítaniu nie je jednoduché a také odporúčanie #co_citat, aby sa im „uľahčil“ aj život pred tabuľou sa naozaj hodí. Spolu môžeme aj tínedžerom ukázať, že #citanie_je_IN a aj vďaka nemu môžu zahviezdiť pred tabuľou na hodine dejepisu, občianskej alebo cudzieho jazyka. Na podujatiach v eMKe spolu objavíme, že plávať v mori informácií nás nenaučí iba Google – povinný tréning na suchu bude informačná výchova, ktorá nám prezradí, ako to u nás beží a že čítať sa dá aj #medzi_riadkami.

Knihy s príbehmi pre žiakov 5. – 9. ročníka nájdete v regáloch s označením #citanie_je_IN. Možno Vás oslovia aj naše odporúčania #co_citat.

Tematické podujatia pre školský rok 2022/2023 (dĺžka podujatia cca 45 – 90 minút):

Každý mesiac si pre Vás pripravíme niečo nové, alebo v novom triku oblečenú klasiku.

Mesiac Téma Ročník
September
Október Tí naši sú hrozní /ako vydržať s rodičmi 8. – 9.
November Harry Potter/ Hry a súťaže 5. – 9.
December Raz sa uvidíme (Kutišová, S.) 7. – 8.
Január Regionálna výchova I. – Ako vzniká mesto 5. – 9.
Február Regionálna výchova II. – Remeslo dá ulici meno 5. – 9.
Marec Literárna pátračka 5. – 9.
Apríl Mysli ako génius 5. – 9.
Máj Regionálna výchova III. – Choroby a katastrofy 5. – 9.
Jún Prejav sa prejavom – moderovaná diskusia a hľadanie odpovedí na zaujímavé otázky 5. – 9.

Stále podujatia (dĺžka podujatia cca 45 – 90 minút):

  • #Zilina_je_(divoc)ina (regionálna výchova)

Svoje mesto spoznáme cez povesti o ňom a zistíme, že niekedy to bol naozaj horor. Prezradia nám, kedy zhorela polovica mesta, či aké ľahké bolo vďaka klebetám odsúdiť ženy ako bosorky. Zistíme, kde bývali remeselníci, o ktorých aj v Prešporku chyrovali alebo ktorej časti mesta sa počestní obyvatelia vyhýbali oblúkom. Prstom po mape sa prejdeme ulicami mesta a budeme hádať, kto boli tí, po ktorých nesú mená.

  • #literatura_nenudi (odporúčania #co_citat na aj pod lavicou, v škole aj po nej)

Kto sa knihy nebojí, obstojí aj v školskom súboji.  ani v období puberty. Porozprávať sa môžeme na rôzne literárne témy (bájky, rozprávky, povesti, mýty a legendy),

  • Harry Potter kvíz (výzva pre literárnych fajnšmekrov)

Nezáleží na tom, či ste prepadli Harry Potter mánii. Načítané knižky alebo napozerané filmy budú síce výhodou, no zďaleka nezaručia víťazstvo! Obrázky, výroky, čary aj šifry. Prejdete labyrintom týchto úloh? Vyhráva ten, kto sa prvý zbaví zlatých striel! Prihláste s na kvíz.

  • #ked_meno_z_knihy_ozije (besedy s autormi kníh)

Na vlastné oči a uši sa presvedčíme, že za každou knihou stojí človek. Spoznáme tých, ktorí tvoria naše obľúbené príbehy a získame odpoveď na otázku „čo tým chcel básnik asi povedať…“

"2022-04-07_Neobycajny_influencer_1"

  • #ucenie_bez_pouciek (projektové hodiny v knižnici)

Naučíme sa orientovať a hľadať kvalitné zdroje informácií. V oddelení náučnej literatúry máme zaujímavé knihy zo všetkých oblastí poznania – vhodné pre čitateľa 11+, ktoré môžu pomôcť pri tvorbe projektov na rôzne témy v knižnici. Dokonca v cudzích jazykoch.

Pri projektovom vyučovaní pripravíme literatúru na vopred dohodnutú tému z náučnej literatúry pre deti a mládež – regály voláme aj #Ucenie_bez_pouciek“ a sú jediné, v ktorých v eMKe hľadáme knihy podľa témy a nie autora. Žiaci si následne vypracúvajú prinesený projekt s pomocou tejto literatúry. Pri tvorbe projektov ide najmä o vyhľadanie informácií na zadanú tému (najprv s pomocou a neskôr už samostatne) a rozvoj zručností práce s knihou. Žiaci sa s pomocou knihovníka naučia, ako si zapísať knihu, z ktorej informáciu získali, aby sa k nej mohli neskôr opäť vrátiť. Nenásilnou cestou sa naučíme aj „citovať“ myšlienky niekoho iného a priznať, kto nás inšpiroval alebo poučil. A pri ďalšom projekte už budeme vedieť, že skrátiť hľadanie môžeme napríklad aj tým, že najprv nakukneme do obsahu, indexu, registra či zoznamu príloh…

Stačí si zvoliť tému, objednať sa a prísť s Vašou triedou.

Tešíme sa na Vás a Vaše triedy u nás v eMKe.