Vážení pedagógovia,

#co_citat v prvom a ďalších ročníkoch základnej školy je dôležitá téma, pretože to, čo nám dajú prvé hodiny čítania, si so sebou nesieme celý život. Pomôžte svojim žiakom získať kladný vzťah k literatúre a otvorte im dvere ku krásnym príbehom. Na podujatiach v eMKe spolu objavíme široké more informácií a naučíme sa v ňom plávať. Tréning na suchu absolvujeme pri prvej informačnej výchove, ktorá nám prezradí, ako to u nás beží, letí či fičí a čo a ako sa číta, niekedy aj #medzi_riadkami.

Ponúkame Vám (dĺžka podujatia cca 45 minút):

  • #stalo_sa_kedysi_a_kdesi v Žiline (regionálna výchova, prihlasovanie na podujatie od 09/2022)

Svoje mesto spoznáme cez povesti o ňom. Prezradia nám, čo sa stalo na našej ulici aj o tri domy ďalej, čo bolo kedysi na námestí a už to tam nenájdeme alebo kde sa tlačili trošku zakázané knihy.

  • #citanie_je_HRAcka (odporúčania #co_citat na aj pod lavicou, v škole aj po nej)

Radi s Vami otvoríme knižky pre malých čitateľov, ktorí možno ešte zápasia s písmenkami. Začítame sa a zistíme, že #literatura_nenudi. Každý mesiac to bude iná zaujímavá kniha alebo literárna téma (rozprávky, povesti, mýty a legendy).

  • #vytvor_si_vytvor (tvorivé dielne)

Pozrieme sa ako sa písalo kedysi a podpíšeme sa ako v Babylone, Číne, Egypte, či na Veľkej Morave. Vytvoríme krásnu záložku alebo rovno napíšeme komiks.

  • #Filipove_dobrodruzstva (séria podujatí o vzťahoch a o prírode)

Na podujatiach o Filipovi sa spolu poobzeráme okolo seba a objavíme:

krásy prírody (prejdeme sa po lese, liečivej lúke, spoznáme Kvapôčku vody, zájdeme do mestečka Separáčikovo)

čaro medziľudských vzťahov (navštívime Jaskyňu pokladov, Detské ostrovy, získame dobrú povesť a naučíme sa odpúšťať).

  • #ked_meno_z_knihy_ozije (besedy s autormi kníh)

Spoznáme tých, ktorí tvoria naše obľúbené príbehy a získame odpovede na naše zvedavé otázky. Na hodine literatúry už budeme vedieť presne „čo tým chcel básnik asi povedať…“

  • #ucenie_bez_pouciek (projektové hodiny v knižnici)

V oddelení náučnej literatúry máme zaujímavé knihy zo všetkých oblastí poznania – vhodné pre detského čitateľa, ktoré môžu pomôcť pri tvorbe projektov na rôzne témy v knižnici. Stačí si zvoliť tému, objednať sa a prísť s Vašou triedou.

Tešíme sa na Vás a Vaše triedy u nás v eMKe.